BALTAS KAMBARYS – žurnalas kuriantiems.
Širdis šoktelėjo iš džiaugsmo. Rankose pagaliau laikau ilgai lauktą naują žurnalo kūrybinei klasei BALTAS KAMBARYS numerį. Žurnalo viršelyje, be pavadinimo, kurio pirmoji B simbolizuoja rakto skylutę, pavaizduotos balto kambario siena ir medinės grindys, ant kurių stovi išbrauktas televizorius. Viršelio apačią puošia žodžiai: „Vaizdams išnykus ateina mintys…“ .
Gale – Vilmo Narečionio iliustracija, vaizduojanti erdvėje skriejantį ledkalnį, kurio viršūnėje stūkso tvirta pilis, aukštesnė už mėnulį, o dugnas sminga giliai į erdvę.
Septyniolika autorių su savo originaliais tekstais užpildo žurnalo turinį. Nuo analitinių straipsnių iki poezijos. Nuo interviu iki fantastikos. Papuoštas originaliomis menininkų nuotraukomis, koliažais ir paveikslų reprodukcijomis, žurnalas užbaigia savo pasirodymą, palikdamas turtingą įspūdį.
Tai žurnalas, kuris skiriamas kūrybinei klasei. Tai yra, žmonėms, kurie kuria.
Tačiau, ar daug Lietuvoje yra kuriančių žmonių? Gal tūkstantis. O gal keli? Kas yra kuriantis žmogus? Kas yra ta „kūrybinė klasė“ ?
Gintautas Mažeikis žurnalo straipsnyje rašo, kad „kūrybine klase“ jis vadina „autonominių, dinamiškų grupių, kurios suvokia visumos daugialypumo ir nuolatinės kūrybos būtinybę, sąmoningą solidarumą.“ Nuolatinės kūrybos būtinybė. Ši būtinybė ir lemia, ar Jūs – kūrybinės klasės atstovas, ar ne.
O ką gi galima kurti? Pagalvokim. Paveikslus? Taip. Fotografiją? Taip. Dainas? Taip. Knygas, tekstus, eilėraščius, filmus, drabužius, interjerą… Technologijas, žaidimus, receptus, formules, idėjas, kultūrą, psichologinę atmosferą. Miestus, pastatus, tvarką, įstatymus… valstybę.
Galbūt klausimą reikėtų užduoti kitaip – kam neskirtas šis žurnalas? Arba – ko negalima kurti?
Negalima kurti to, kas jau yra sukurta.
BALTAS KAMBARYS yra tuščias kambarys. Jame nieko nėra.
Jame įsidaiktina žmonės. Tie, kurie kuria tekstus apie tai, kas jiems aktualu. Šis žurnalas yra unikalus. Tuo, kad yra gyvas.
Jame nėra režisieriaus. Režisierius jame yra pats kūrėjas. Jame nėra temos, nėra linijos, nėra cenzūros. Nėra žmogaus, kurio žodis paskutinis.
Šis žurnalas neatspindi vieno žmogaus, redaktoriaus, jo skonio ir požiūrio. Jis kas kartą sukuria naują, originalų paveikslą iš kūrėjų grupės skonio ir požiūrio.
Šis žurnalas yra gyvas vanduo, neperdirbtas maistas, nuolat besikeičianti tekanti upė.
Jo koncepcija – kūryba. Kur yra kūrybos ribos?
Žurnalo sumanytoja ir įkūrėja, kaip ir pats žurnalas, yra unikali.
Mokytoja, lyderė, įkvėpėja, kūrėja, poetė, rašytoja, filosofė, matematikė, moteris, apdovanota daugybe talentų, išskirtiniu grožio ir stiliaus supratimu, o svarbiausia – natūraliu kuklumu ir garbės nesivaikymu. Net tai, kad ji gyvena ir kuria ne Vilniuje, Kaune ir net ne Klaipėdoje, o mažame miestelyje Marijampolėje, prideda jai dar daugiau tikrumo, ir todėl išskirtinumo.
Kalbuosi su Luana Masiene (Luana Mas), žurnalo BALTAS KAMBARYS sumanytoja ir įkvėpėja.
Kaip gimė idėja leisti naują žurnalą?
Kalbėti apie žurnalo idėją yra tas pats, kas kalbėti apie torto kepimo procesą, neduodant torto nė paragauti. Gal geriau imkim ir “valgykim“, juolab jis (žurnalas) dar visai šviežias. Galiu tik pasakyti, kad žurnalo atsiradimas toks keistas, net mistinis, kad papasakojus tiesą, niekas ja nepatikėtų. Gal kada nors tą paslapties šydą ir praskleisiu, o dabar tepalieka BALTO KAMBARIO raktas mano galvoje. Oi, nuskambėjo tarsi aliuzija į Koščejaus Nemirtingojo gyvybės adatą kiaušinyje.:)
Kodėl jis būtent toks?
Kodėl jis toks? Kiekvienas kūrinys yra junginys kūrėjo ir aplinkybių. Žurnalui persidavė nemažai mano “genų“, o kodėl aš tokia – nežinau. Ir tas nežinojimas nėra trūkumas, kurį reikia užpildyti, o priešingai: nežinojimas nuima kuolelius nuo pažinimo lauko ir leidžia tapti beribiu. Aplinkybėmis vadinu laikmetį ir žmones, sutiktus gyvenimo kely. Būtent žmonės, patikėję mano (daugumai gal net utopine vizija), ir nulėmė žurnalo vizualinę išraišką. Internetinį BALTO KAMBARIO veidą kuria Mantas Bukota, popierinį įvaizdį – Eglė Švedaitė ir Robertas Dumša, na, o turinys priklauso nuo visų, sutikusių “įsidaiktinti“ kambaryje, t.y. rašyti ar leisti panaudoti jau parašytus tekstus.
Kam skirtas žurnalas?
Žurnalas skirtas kūrybinei klasei. Kas tai? Kalbėti apie kūrybinę klasę reikėtų atskirai ir ilgai. Aiškiai ir išsamiai apie tai rašo filosofas Gintautas Mažeikis BALTAME KAMBARYJE. Na, o norintys dar plačiau susipažinti su pačia sąvoka gali paskaityti amerikiečių sociologo Floridos knygą “Kūrybinės klasės iškilimas”, kurios lietuviškas vertimas pasirodė 2015 metais.
Kodėl toks pavadinimas? Ką jis simbolizuoja? Su kuo jis turėtų asocijuotis?
Pavadinimas, kaip ir vardas, yra labai svarbus. Tai kodas, kuris talpina savyje informaciją, o dešifravimas priklauso jau nuo to, kurį ta informacija pasiekia. Taigi neatimkime malonumo iš skaitytojų aiškintis metafizinės pavadinimo pusės. Kita pusė – apčiuopiamoji – yra susijusi su įsivietinimu erdvėje, t. y. su realia vieta, į kurią aš galiu pakviesti žmones “išgerti kavos“ ir su jais artimiau susipažinti. Juk pasaulyje tiek daug įdomių žmonių, o tu dėl daugybės ( materialių, moralinių, socialinių etc.) apribojimų negali prie jų prieiti, kol galiausiai užpykęs ant pasaulio užsidarai savajame kiaute ar futliare ir palaipsniui miršti bei nyksti stebėdamas pasaulį iš dramblio kaulo bokšto. Žinoma, turėčiau aš Baltuosius rūmus ar Noišvanšteino pilį kviesčiausi visus ten ir nereiktų man BALTO KAMBARIO…
Kaip atrenkate žurnalo rašytojus?
Kaip atrenku rašančiuosius? Labai paprastai. Tiesiog užduodu sau klausimą: ”Su kuo galėčiau ir norėčiau laikinai apsigyventi viename kambaryje? Kuris žmogus man yra įdomus ir kuris turi ką pasakyti ar parodyti pasauliui?”. O tai nepriklauso nei nuo amžiaus, nei nuo statuso visuomenėje, nei nuo pasiekimų. Todėl BALTAME KAMBARYJE telpa profesoriai ir studentai, žinomi kūrėjai ir pradedantys menininkai, o ateityje noriu net ”kušetę” pastatyti tiek žmogui iš gatvės, tiek nuo dėmesio pavargusiam “arenos ar scenos” žmogui.
Kokia žurnalo ateities vizija?
Internetinis BALTAS KAMBARYS daiktu-tekstu pasipildo kas savaitę, popierinis žurnalo numeris pasirodys kiekvienu metų laiku, kad atverčiant pirmąjį puslapį skaitytojo galvoje visada suskambėtų Vivaldi…
Kur galima įsigyti BALTĄ KAMBARĮ?
Rašykite luana@luana.lt arba ieškokite FB “BALTAS KAMBARYS”.
Ačiū už pokalbį:)
Parašykite komentarą