Tiems, kurie svajoja parašyti knygą
I dalis. Tai yra ištrauka iš knygos “Tiems kurie svajoja parašyti knygą”
„Visus didžiuosius atradimus aplenkė tas, kuris svajojo atrasti būdą, kaip slapčiausias mintis perteikti bet kuriam kitam žmogui, nors ir labai nutolusiam erdvėje ar laike. Būdą bendrauti su tais, kurie gyvena Indijoje; pasikalbėti su tais, kurie dar negimė ir gims tik po tūkstančio ar dešimties tūkstančių metų. Ir taip paprastai – popieriaus lape įvairiai išdėstydamas dvidešimt ženklų!”
Taip rašė Galilėjus Galileo 1632 metais. Svajonė išsipildė – dabar rašyti, perduoti savo slapčiausias mintis gali kiekvienas. Rašyti gali ir nori vis daugiau ir daugiau žmonių. Tai yra nuostabu, nes vis daugiau žmonių nori pasidalinti tuo, ką patyrė, ką suprato, ką išgyveno. Vis daugiau žmonių nori kurti ir visuomenė atsiliepia į šį troškimą – skaito lietuvių autorių kūrybą. Jų knygos perkamos, vertinamos, kartojami jų tiražai.
Knygos rašymas, kaip ir bet kokia kita kūryba, yra galimybės pavertimas į tikrovę. Galimybių yra daugybė: jūs galite knygą rašyti, galite jos nerašyti; galite rašyti apie save, arba rašyti apie kitus; galite kurti poeziją, prozą, komediją, tragediją, detektyvą, siaubo, meilės romaną. Galite pasirinkti bet kokį žanrą ir bet kokią temą, viskas jūsų rankose.
Rašytojas yra kempinė – sugeria į save aplinką, ją perleidžia per save ir atiduoda visuomenei perdirbtą realybės produktą.
Jūsų rankose yra lietuvių literatūros ateitis. Tik jūs galite nuspręsti, kokie žodžiai, sakiniai, pastraipos bus užrašytos, kokios temos išgvildentos, kokie nuotykiai ar patyrimai aprašyti. Jūs renkatės, ką perduoti visuomenei, kokias spalvas sujungti, kokius kvapus, skonius, vaizdus paskleisti. Jūsų knyga užpildys dar vieną lietuvių literatūros dėlionės langelį, ji pakeis visą bendrą paveikslą. Jūsų knygą skaitys, nagrinės, apie ją galvos, ją vertins. Jūsų knyga pakeis ne tik literatūros, bet ir žmonių, kurie ją skaitė, matė ar girdėjo, gyvenimus. Pasaulis jau niekada nebus toks pats, koks buvo be jūsų knygos. Paversdami galimybę į tikrovę jūs tampate Kūrėju.
Knyga yra gyva. Akimirką, kai knyga išleista ir keliauja į skaitytojo rankas – jūsų užrašytas žodis tampa gyvas. Kiekvienam rašytojui tai yra ypatingas momentas. Paimti į rankas dar spaustuvės dažais kvepiančią knygą, kuri visai neseniai neegzistavo materialiu pavidalu. Kokia ji graži, kokia miela! Jūsų pirmoji knyga!
Jei skaitote šią knygą, jūsų pirmoji knyga jau gyvena jūsų mintyse. Tarsi Homunkulas, kuris gali mąstyti, nors dar negimė. Tam, kad jis gimtų, reikia jį užauginti, subrandinti. Jūsų mintis taip pat – tam, kad jos gimtų knygoje.
Rašymas tai yra persikėlimas, nėrimas į paralelinį pasaulį. Rašymas tai yra vaizduotėje ar prisiminimuose įvykusių įvykių išgyvenimas, tarsi realių. Rašymas tai yra jūsų sąmonės praplėtimas. Rašymas tai užsispyrimas ir daug daug kantrybės.
Tačiau reikia pripažinti, kad tai padaryti nėra lengva. Todėl yra daug rašančių, tačiau žymiai mažiau autorių.
Kita vertus, tai, kas nelengva, yra verta pastangų. Kuo kelionė ilgesnė, tuo daugiau pasitenkinimo pajusite, pasiekę jos tikslą. „Parodykite man žmogų, kuris labiau norėtų keliauti į Latviją, o ne į Karibų salas.“, rašė Eglė Ramoškaitė.
Arba, kaip sakė Austinas Kleonas:
„Nelauk, kol sužinosi, kas tu esi – imk kurti.“
Etapai
Kiekviena knyga rašoma skirtingai, taip pat kaip ir kiekviena gyvenimo diena yra skirtinga. Vieni knygos rašymo etapai gali trukti labai trumpai, kiti – net ir keletą metų. Rašant ir leidžiant kitą knygą – ilgai trukę etapai gali būti trumpi, o greitai įveikti – tęstis mėnesius. Tačiau dešimt knygos išleidimo etapų ir trys jų pakopos galioja visoms knygoms, taip pat kaip ir rytas, diena, vakaras galioja kiekvienai dienai.
Vieni knygos rašymo ir išleidimo etapai yra aktyvūs, kiti pasyvūs. Knygos išleidimo procesas yra tarsi zebras. Jis susideda iš juodo (aktyvaus) ir balto (pasyvaus) periodo). Neperėję juodos juostos, nepateksite į baltą, neperėję baltos – nepateksite į sekančią, juodą.
Pagrindinė knygos rašymo taisyklė – neskubėti.
Procesas vyksta lėtai ir ilgai, reikia tam nusiteikti. Be abejo, yra knygų, parašytų per kelias savaites ir tapusių bestseleriais. Tačiau tokių knygų autoriai daug metų nešiojosi ir brandino savyje knygos idėją, rašė ją mintyse. Kai knyga buvo prašyta mintyse, ten daugybę kartų perrašyta ir koreguota, beliko galutinį variantą užrašyti ant popieriaus. Tokių išskirtinių knygų autoriai taip pat perėjo visus knygos rašymo ir leidimo periodus, tik kitaip.
Tam pritaria ir rašytoja, vaikiškų knygų autorė Evelina Daciūtė:
„Įvairūs patarimai yra tik užuomina, kad reikia daugiau pamatyti, ką pamatei perkratyti, o tada dar duoti laiko, kad nusistovėtų. Neskubėti.“
Knygų rašymas yra darbas, kaip ir bet kuris kitas. Jam reikia disciplinos, darbo valandų, pašaukimo. Mūza čia nepadės. Jei seksite dešimt knygos rašymo ir išleidimo etapų, didelis dramblys, kurį ne visi ryžtasi apžioti, bus suvalgytas mažais gabaliukais ir savo pirmąją knygą jūs išleisite. Juk ir labai ilgą kelią galima nueiti mažais žingsneliais. Svarbu nesustoti.
Toliau aptarsime visus knygos rašymo etapus ir proceso žemėlapis jums taps labai aiškus. Reikės tik nusistatyti vietą, kuriose esate dabar, ir pirmyn!
Parašykite komentarą